בישראל לא מעט אנשים אשר מוגדרים כלקויי שמיעה או כסובלים ממידות שונות של חרשות. למרבה המזל, בזכות פתרונות טכנולוגיים משופרים ניתן להבטיח איכות חיים טובה יותר ללקויי שמיעה בכל גיל.

בין האתגרים החשובים ביותר בתחום ראוי לציין את ההתאמה הנכונה של מכשירי שמיעה לילדים ובמקרים מסוימים גם לפעוטות ותינוקות. התאמה נכונה במקרה זה דורשת התמחות ומקצועיות מיוחדת. לרוב, נדרשים לכך אנשי מקצוע שונים כגון רופאים וקלינאי תקשורת, עם התמחות מיוחדת בילדים. האתגר כאן שונה מזה שקיים בקרב מבוגרים.

הקושי לאבחן

כאשר מדובר בהתאמת מכשירי שמיעה עבור ילדים צעירים, קיים קושי של ממש באבחון יעיל. הדבר נובע מכמה סיבות כאשר בין היתר מדובר:

  • בקושי של הילד להסביר בבהירות את מצבו. זה נכון בפרט בגילאים צעירים. יש קושי להסביר מהי בדיוק הבעיה, מתי המכשיר נוח ואילו דגמים פחות נוחים.
  • קיים קושי ייחודי של ילדים שסובלים מליקוי שמיעתי מגיל צעיר, לעומת מי שחווה ירידה בשמיעה בגיל מבוגר. ילד לא יכול להשוות מצב נוכחי למצב קודם, תקין. זהו קושי בנקודת ייחוס.
  • ישנם ילדים שמתקשים לשתף פעולה, מסיבות שונות ויכולת הביטוי הכללית פחות טובה משל מבוגר. יש צורך בסבלנות מיוחדת, מלבד החשיבות של מכשירי שמיעה ייעודיים ומותאמים.

פתרונות מותאמים לילדים

על מנת למצוא את הפתרונות המותאמים לילדים צריך לקחת בחשבון שילדים צעירים זקוקים לפתרונות ייחודיים, עם כוונון מתאים כדי להשיג תוצאות משביעות רצון. יש צורך להתאים את המכשיר הנכון תחילה על ידי בחינת הצרכים האינדיבידואליים. לאחר מכן, בהתאם לאבחון שנעשה על ידי קלינאי תקשורת מומחה יש לפרוס סוגים שונים של מכשירים לצרוך בדיקת התאמה. מומחים ממליצים להימנע מבחירה חפוזה במכשירים שנותנים לכאורה מענה מושלם, בקצה העליון של סקלת השמיעה. זאת מכיוון שכן יש צורך להשאיר מרווח לשינוי בהמשך.

לאחר התאמת המכשיר יש לחזור ולבצע מבחני שמיעה, כדי לראות באיזו מידה הושגו המטרות ובאיזו מידה תוקן הליקוי. בין היתר, נעשית בדיקת שמיעה שלוקחת בחשבון את הסביבה בה הילד שוהה בדרך כלל ואת נוחות השימוש עבורו.

זכאות לסיוע

לסיום, חשוב לציין שכל מי שנמצא בעת בשלב ההתאמה של מכשיר השמיעה עבור הילד זכאי לסיוע ברכישה. באמצעות פניה ללשכות הבריאות המחוזיות של משרד הבריאות ניתן לממש זכאות להחזר ממחיר המכשיר. ההחזר יכול להגיע עד לשבעים וחמישה אחוזים מהעלות ויש בכך הקלה של ממש מבחינה כלכלית. לצורך קבלת ההשתתפות של משרד הבריאות יש להצטייד באישורים רפואיים ואבחוניים מתאימים.