האם ידעתם כי למעלה מ- 15% מאוכלוסיית העולם מאובחנים כבעלי כף רגל שטוחה (פלטפוס)? ובכן, פלטפוס היא תופעה שכיחה ומוכרת בעולם אורטופדיית כף הרגל, תופעה הנגרמת כאשר הקשת האורכית של כף הרגל נמוכה במיוחד או שטוחה. ישנם שני סוגים עיקריים של פלטפוס ומספר דרגות חומרה של הבעיה. פלטפוס גמיש הוא הנפוץ ביותר ובמצב זה כאשר מעמיסים את משקל הגוף במהלך דריכה, הקשת האורכית קורסת מטה ואינה מספקת את הקימור הרצוי. פלטפוס קשיח מתאר מצב בו הקשת האורכית לא קיימת ולכן כף הרגל שטוחה בהליכה וגם באוויר.

פלטפוס נרכש או מולד

הקשת האורכית מתפתחת לאט בשנות הילדות ומגיעה לשיא התפתחותה רק בשלבי סיום הצמיחה, בסביבות גיל 15 ועד גיל 18. ישנם מקרים בהם הקשת האורכית בכף הרגל אינה מתפתחת כראוי וניתן לאבחן פלטפוס כבר בגיל הילדות. כדי לאבחן פלטפוס בקרב ילדים יש לפנות לגרום מקצועי ומוסמך הבוחן האם קיימת נטיית קרסול פנימה והאם עצם העקב בולטת החוצה. ניתן לראות בנעליים של ילדים עם פלטפוס כי הנעל שינתה את צורתה וכאשר מצמידים את שתי הנעליים ניתן להבחין כי הן נוטות פנימה אחת לעבר השנייה.

עם זאת, לא בהכרח המטופל סובל מתופעת פלטפוס מולד, כיוון שישנם מקרים בהם מאבחנים פלטפוס נרכש. ראוי לציין כי פלטפוס עלול להתפתח גם בגיל מבוגר, לרוב כתוצאה מפציעה וחבלות בכף הרגל, ממחלות פרקים המאפיינות מטופלים הסובלים מסוכרת וצרעת, כתוצאה מגידולים סרטניים או מזיהומים בכף הרגל שלא טופלו בזמן והלכו והסתבכו, ומסיבות נוספות.

חשוב להתייחס לפלטפוס ולטפל בבעיה בשלב מוקדם ככל הניתן. אי טיפול בפלטפוס עלול לגרום למגוון בעיות פתולוגיות ולכאבים בדרגות חומרה שונות בכף הרגל, בברך, בירך ובמקרים מסוימים גם בגב ובאגן.

בחירת נעלי ספורט המתאימות למטופלים המאובחנים עם פלטפוס

לאחר אבחון המטופל כלוקה בפלטפוס ניתן להתאים עבורו מדרסים ואביזרים אורטופדיים נוספים. כמו כן, מומלץ לרכוש נעלי ספורט איכותיות המיועדות לסובלים מפלטפוס, כיום ישנם יצרני נעליים המשקיעים משאבים רבים בפיתוח טכנולוגיות חדשניות המאפשרות להם לייצר נעלי ריצה, הליכה וספורט לכפות רגליים עם פלטפוס.

חשוב להדגיש כי נעלי הליכה וספורט חייבות לספק תמיכה מושלמת לכף הרגל, במיוחד לאנשים הסובלים מכף רגל שטוחה. נעליים איכותיות המתאימות במדויק לכפות הרגליים תורמות לבריאות המטופל, מספקות את התמיכה הנכונה והרצויה לכף הרגל בעת הליכה, ריצה ובכל פעילות גופנית אחרת. כמו כן, הנעליים מספקות אחיזה גבוהה יותר ויכולות להקל משמעותית על כאבים מאחר והן סופגות ביעילות זעזועים ולחצים המופעלים על הרגל בעת הליכה וריצה, ומונעות מעוצמת הזעזוע להשפיע על איברי הגוף השונים, ובמיוחד המפרקים והשלד.

לכן, חשוב לעבור אבחון מקצועי לגילוי פלטפוס בשלב מוקדם, כך ניתן להימנע מכאבים ומסיבוכים העלולים לגרום לבעיות אורטופדיות נוספות, ובאמצעות נעלי ספורט מתאימות לפלטפוס ניתן לשפר משמעותית את איכות החיים.

 לצפייה בקטלוג המדרסים שלנו לחצו

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *