Posted on

האם ניתן לחיות עם ירידה בשמיעה ללא מכשיר שמיעה

ירידה באיכות השמיעה הינה תופעה נפוצה המתרחשת מדי שנה לקרוב ל-500 מיליון איש מסביב לעולם. במקרים מסוימים מדובר בירידה זמנית בשמיעה הנובעת בין היתר על רקע דלקות אוזניים, נוזלים מרובים באוזניים, חשיפה ממושכת למוקדי רעש וכדומה. במקרים של ירידה זמנית בשמיעה, איכות השמיעה חוזרת לאיתנה לאחר טיפול נקודתי במקור הבעיה אשר הובילה לירידה בשמיעה.

יחד עם זאת, ירידה הדרגתית באיכות השמיעה, תחייב אתכם בפעולת רכישת מכשיר שמיעה וזאת לצרכי שיפור איכות השמיעה ומניעת נזקים מתמשכים העלולים להאיץ את הירידה באיכות השמיעה. את הירידה באיכות השמיעה נהוג לסווג לשלושה סוגים עיקריים, האחד, נובע על רקע ירידה בשמיעה ההולכתית, השני, נובע על רקע ירידה בשמיעה העצבית, והסוג השלישי, נובע על רקע ירידה משולבת (הולכתי ועצבי כאחד) הנוצר במקרים של פגיעה מורכבת בחלקי האוזן ו/או מבנה הגולגולת, כאשר לכל אחד משלושת סוגי הירידה באיכות השמיעה נהוג לסווג לדרגות לקות שונות: ליקוי שמיעה קל/מותנה/חמור.

ירידה בשמיעה ההולכתית מוגדרת ברוב המקרים כליקוי שמיעה קל או מותנה באיכות השמיעה, כאשר הליקוי נובע על רק בעיות שונות באוזן התיכונה ו/או החיצונית. במקרים בהם מדובר בליקוי שמיעה קל ניתן לטפל בבעיה באמצעות טיפול תרופתי המיועד לצרכי פתרון הבעיה הרפואית באוזן התיכונה ו/או החיצונית, ואילו במקרים בהם מדובר בליקוי שמיעה הולכתי מותנה ניתן לטפל בבעיה באמצעות פתרונות כירורגיים המצויים כיום ברפואה המודרנית.

ירידה באיכות השמיעה העצבית מוגדרת כליקוי שמיעה קל, מותנה או חמור וזאת בהתאם להיקף הירידה באיכות השמיעה. במקרים רבים, הירידה באיכות השמיעה העצבית מיוחסת לגילנו הכרונולוגי וזאת לנוכח העובדה הפשוטה שככל אנו מתבגרים יותר אנו מאבדים תאי חישה המצויים בעצב השמיעה באוזניים. במקרים בהם מדובר מליקוי שמיעה עצמי חמור, מומלץ לעשות שימוש בשתלי שבלול. חשוב לציין שפעולת רכישת מכשיר שמיעה מומלצת לכל אחד ואחת מביניכם החווה ירידה כזו או אחרת באיכות השמיעה, וזאת לצרכי שיפור איכות השמיעה.

הסיבות הנפוצות לירידה באיכות השמיעה

ליקוי שמיעה עלול להופיע בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, כאשר ליקוי השמיעה מסווג על פי דרגות חומרה שונות שלכל אחת מהן דרכי טיפול שונות המותאמות לגילו של האדם הסובל מליקוי השמיעה ולהיקף הירידה באיכות שמיעתו. הסיבה הנפוצה ביותר לירידה זמנית באיכות השמיעה הינה הימצאותה של שעוות אוזניים (פקקים) החוסמת למעשה את מעברי הקול. ליקוי שמיעה זה נחשב לליקוי קל עד מתון והטיפול בו מתאפשר באמצעות הוצאת פקקי שעווה ו/או שימוש בטיפות אוזניים המסייעים להמסת השעווה.

הסיבה הנפוצה ביותר לירידה בשמיעה העצבית הינה הגיל הכרונולוגי של כל אחד ואחת מאיתנו, כאשר נשים וגברים מגיל 60 ואילך מעידים על ירידה הדרגתית באיכות שמיעתם. במקרים אלו, הטיפול המומלץ ביותר הינו רכישת מכשיר שמיעה המותאם לגילכם והיקף הירידה באיכות השמיעה.

ירידה בשמיעה בגיל מבוגר – גורמים והתמודדות

במכונים של מדנט הפזורים ברחבי הארץ מבוצעות באופן קבוע בדיקות שמיעה לבני כל הגילאים. הבדיקות מבוצעות על ידי מערך מיומן של קלינאי תקשורת הנעזר באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. במידת הצורך תוצאות הבדיקות משמשות לאחר מכן להתאמה אישית של מכשיר השמיעה לאדם על פי מצבו ורצונותיו. 

ירידת השמיעה בגילאים מבוגרים

על הפונים אל המכונים שלנו נמנים לא מעט אנשים מבוגרים אשר סובלים מירידה בשמיעה עקב סיבות שונות. סיבה נפוצה מאוד לירידת שמיעה בגילאים מבוגרים היא פגיעה תחושתית עצבית שמקורה בכשל כלשהו באוזן הפנימית. גם תופעה זו נחלקת לתתי סיבות, כמו למשל פרסביאקוזיס שהינה איבוד תאי שערה המצויים באוזן הפנימית ומכאן פגיעה באיכות השמיעה. יש לציין כי ירידה בשמיעה נעשית יותר שכיחה ככל שהגיל מתקדם, כאשר יותר מחצי מהאנשים בעשור השמיני לחייהם סובלים מליקוי שמיעה מהותי, ושליש מהאנשים מעל לגיל שישים וחמש. בדרך כלל הבעיה בגיל מבוגר קשורה להקטנה בכמות התאים הייעודיים להעברת מידע מהאוזן הפנימית למוח, ומכאן נזקים הדרגתיים לתאי עצב בשבלול הפנימי. מעבר לכך ישנם גורמים נוספים כמו נטילת אנטיביוטיקה מסוגים מסוימים, תרופות אנטי דלקתיות, חשיפה מתמדת לרעשים שיוצרת מיקרו- טראומה, ועוד.

יש לציין כי ירידת השמיעה עשויה להשפיע באופן מהותי על איכות החיים בקרב מבוגרים. לכן חשוב להיות ערים לסימנים העלולים להעיד על ירידה בשמיעה של אדם מבוגר. לדוגמא, אם האדם שאתם מכירים צריך שיחזרו על הנאמר כמה פעמים כדי שיוכל להבין, אם הוא מתלונן שאינו מצליח להבין מה שאומרים בטלוויזיה, בטלפון וכדומה, או נראה שהוא מנסה לקרוא שפתיים וכדומה. כמו כן, אם הוא מתלונן על טנטון, על קושי לסבול מוזיקה בווליום גבוה, על רעשי רקע שנראים לכם רגילים אך מסיחים את דעתו, וכן הלאה.

עזרה לאדם שסובל מפגיעה באיכות השמיעה

ראשית, חשוב לזכור שמאחורי ירידה בשמיעה יכולות להיות סיבות שונות, ולכן קודם כל יש לפנות אל רופא אף אוזן גרון. ייתכן שבדיקה פשוטה של האוזן תביא לפתרון קל ומהיר, כמו למשל הצטברות של שעווה באוזניים. במידה שלא, חשוב לזכור שיש היום מכשירי שמיעה מצוינים ואף פורצי דרך, אשר מגיעים כמעט עד לרמה של השמיעה הטבעית. המשמעות היא שלא צריך להילחץ ולהיבהל, ואפשר בהחלט להרגיע את האדם כי כמעט תמיד פותר מכשיר שמיעה את הבעיה בצורה משביעת רצון אחרי תקופת הסתגלות. 

אכן, במקרים רבים ישלח הרופא את האדם לבדיקה של קלינאי תקשורת במכון וניתן בהחלט לפנות אל המכונים שלנו. היתרון שבהגעה אלינו טמון בזמן המהיר מאוד של הבדיקות, קבלת התוצאות והתאמת המכשיר. למעשה, בניגוד לאפשרויות אחרות שלוקחות שבועות ארוכים, אצלנו מרגע שנכנסים למכון ועד שיוצאים עם מכשיר שמיעה מותאם אישית חולפים ימים ספורים בלבד. במילים אחרות, לא צריך להתייחס אל הירידה בשמיעה כאל טרגדיה גדולה אלא פשוט ללכת לרופא ולהמשיך לבדיקה והתאמת מכשיר אצלנו. אנו מחזיקים במכשירי השמיעה המתקדמים ביותר בשוק מסוגים ומדגמים שונים, כאשר התהליך דואג להתאמה אופטימאלית שלהם למבנה האוזן, לבעיית השמיעה ולהעדפות שונות של האדם. כל זאת עם המימון, ההטבות וההנחות הרגילות המגיעות מקופת החולים.

יחד עם זאת, עד שהדברים יסתדרו (לעיתים קיימת תקופת הסתגלות של כמה שבועות), חשוב לתמוך באדם היקר ללבכם. מלבד הרגעתו בידיעה שהדברים יסתדרו בסופו של דבר, עזרו לו להבין את דבריכם על ידי דיבור ברור ומתון. היו סבלניים עימו גם אם המשמעות היא שצריך לחזור כמה פעמים על מה שאמרתם, והשתדלו שבכל פעם ידבר אליו אדם אחד בלבד ולא כמה אנשים יחדיו.

לסיכום, רכישת מכשיר שמיעה הינה פעולה מומלצת לכל אחד ואחת מביניכם החווה סוג של ירידה באיכות השמיעה ואין זה משנה מהי הסיבה להופעתה.

למידע נוסף והכוונה מקצועית בנוסף הנכם מוזמנים לפנות אל הצוות שלנו.