Posted on

כל המידע על טיפול בקשישים

עלייה בתוחלת החיים מגלמת בתוכה שורה ארוכה של יתרונות אך מחייבת גם התאמות עבור הקשיש, הילדים ובני המשפחה. עם זאת, לא תמיד ברור מאיפה נכון לקבל מידע אמין על טיפול בקשישים ומה עושים כדי להתמודד עם הבעיות הבריאותיות הנפוצות, כולל בעיות במערכת השמיעה וירידה באיכות חייהם כתוצאה מכך.

הפתרון צריך להיות היכרות עם השירותים הנכללים במסגרת טיפול בקשיש ולאחר מכן הקצאת משאבים לבחירת צוות סיעודי ומסייע.

הנה כמה טיפים שיכולים לרכז את כל המידע על טיפול בקשישים באופן מסודר ונוח:

1.מומלץ להשתמש בשירותי סיעוד

שירותי סיעוד מיוחדים שמותאמים לצרכי הקשיש נועדו לספק מענה לצרכים הפיזיולוגיים והבריאותיים שלו. במקביל, שירותי הסיעוד מאפשרים לבני המשפחה לשמור על אובייקטיביות רגשית והם מבטיחים סביבה טיפולית תומכת. כאשר הסביבה הטיפולית מתאימה גם היא לצרכים הנפשיים והפיזיים של הקשיש, בני המשפחה יכולים להמשיך בשגרת חייהם ולתפקד באופן מלא כדי למנוע שחיקה.

כשמשתמשים בשירותי סיעוד חשוב ליידע את הצוות המטפל בבעיות השמיעה של האדם קשיש על מנת שיוכלו לגשת אליו בצורה הנכונה ולתקשר איתו כראוי. חוסק הבנה של הצוות הסיעודי למצב שמיעתו של האדם יכול לייצר אי נעימויות וחוסר הבנה.

 

2.החשיבות של שירותים אישיים

בעת בחירת מטפלת לקשישים – יש לוודא שהיא מציעה עבור יקירינו גם מערך שירותים אישיים. במסגרת שירותים אישיים נכללות פעולות חיוניות כגון הסעות לבדיקות רפואיות, הזנת הקשיש בכמות מספקת כמה פעמים ביום, רחצה וטיפוח, סיוע בהלבשה, בסירוק ועוד.

מטפלת אישית גם תקבל את הכלים והידע לטיפול באדם קשיש הסובל בין היתר גם מבעיות שמיעה. החל מתפעול מכשירי השמיעה ועד לתקשורת בין אישית ברמה גבוהה שלא מסתמכת רק על שמיעה ודיבור.

 

3.הוספת שירותי כביסה וניקיון

הסביבה שבה קשישים נמצאים יכולה להעניק להם כוחות ולהגדיל את אחוזי ההצלחה של הטיפול או השיקום. מבחינת בני המשפחה, אחד הדברים החשובים הוא לגייס שירותי טיפול שכוללים תחזוקה של בית הקשיש לרבות כביסה וניקיון. במידת הצורך, ניתן להוסיף לסל השירותים גם שירותים מקצועיים כמו לימוד צמוד במהלך פעילות גופנית מטעם מטפלת שמוסמכת להשגיח על קשישים ובעלי מוגבלויות.

 

4.שירותים חברתיים בליווי צמוד

הטעות הנפוצה בקרב ילדים להורים מבוגרים היא להתעלם מהחשיבות של אירועים חברתיים. אף על פי שלא כל הקשישים נמצאים במצב קוגניטיבי שמאפשר להם תפקוד מלא, השירותים החברתיים בליווי צמוד קריטיים עבור פוטנציאל השיקום ואיכות החיים שלהם. אם רוצים שהקשישים ישתקמו, יש לבחור עבורם טיפול שכולל שירותים חברתיים כמו השתתפות בחוגים, בחגיגות משפחתיות, באירועים מיוחדים וכן הלאה.

 

5.רקע טיפולי לשיפור בתקשורת

הרקע הטיפולי שאתו מגיעה המטפלת יקבע עד כמה מערכת היחסים והתקשורת בינה לבין הקשיש יהיו יעילים. השאיפה היא למצוא מטפלת עם ניסיון שתוכל לדבר לפחות באחת השפות שבהן הקשיש שולט. כמו כן, יש לוודא שהמטפלת מסוגלת לבצע מטלות בביתו של הקשיש, שיש לה תעודות הסמכה בתחומי טיפול רלוונטיים או כאחות מוסמכת ושהיא מחזיקה בהמלצות ממעסיקים קודמים.

לאנשים עם בעיות שמיעה נושא התקשורת היא פרמטר חשוב מאין כמוהו.

מכשירי שמיעה ועזרי שמיעה למיניהם עוזרים מבחינה טכנית להגברת יכולות השמיעה של האדם הקשיש אך מעבר לכך התקשורת הבין אישית בינו לבין המטפל או המטפלת ויכולתם להבין את בקשות המטופל למרות קשיי שמיעתו.

לסיכום, טיפול בקשישים אמור להיות מבוצע על ידי מטפלת שמשלבת בין מגוון רחב של סוגי שירותים. מלבד השירות המקצועי נדרשת המטפלת להעמיד לרשות הקשיש שירותים אישיים וחברתיים ולהיות בעלת הסמכה ראויה. אם בני המשפחה מחליטים להעסיק מטפלת, עליהם להשקיע זמן בבדיקת הרקע ולהתרשם מהמסירות שלה כלפי המקצוע בכלל והקשיש בפרט.