Posted on

מכשירי שמיעה זעירים ועוד דברים שלא ידעתם

ענף מכשירי השמיעה עשה בשנים האחרונות כמה קפיצות דרך משמעותיות, ובמידה רבה הוא מתחיל להתקרב אל יכולות השמיעה הטבעיות שלנו. אחת הדוגמאות הבולטות לכם הינם מכשירי שמיעה זעירים במיוחד אשר בתוכן קיימות טכנולוגיות פורצות דרך, כפי שמוצעים ומותאמים ללקוחות המגיעים אל מכון השמיעה של רשת מדנט. לא כולם מכירים עדיין את המכשירים הקטנים ואת הטכנולוגיות המרשימות שמאחוריהם, ולא כולם גם מכירים את האפשרויות השונות שפתוחות היום להשגתם ומימונם. על מנת “לסבר את האוזן” אנו מביאים בפניכם כמה עובדות, שיכול להיות שעדיין לא מוכרות לכם.

  1. מכשירי השמיעה בימינו קטנים משמעותית

יכול להיות שכאשר אתם חושבים על מכשירי שמיעה קטנים אתם מדמיינים את המכשירים הותיקים, שנראים כמו אפרכסות המצויות מאחורי האוזן. ואולם, יחסית אליהם מכשירי השמיעה המוצעים דרך רשת מדנט הם ממש גמדיים. את המכשירים אפשר לחלק לפי סיווגים שונים ואחד הסיווגים הוא בין מכשירים תוך אוזניים ומכשירי אוזן פתוחה. מכשירים תוך אוזניים דיגיטליים מורכבים בתוך האוזניים, בתוך אפרכסת האוזן או תעלת השמע עם התאמה ספציפית למבנה שלהן, וביניהם מכשירים מעט יותר גדולים במימדיהם שאפשר לראות מבחוץ, ואילו אחרים כל כך קטנים עד שהם נסתרים לחלוטין. כאמור, מכשירים אלו מותאמים באופן ספציפי למבנה האוזן של כל אחד ואחת, יש בהם לא מעט טכנולוגיות מרשימות, והם מחליפים בימינו את המכשירים המבוססים על טכנולוגיה אנלוגית שיש לה יכולת הגברה אחידה. 

לעומת זאת, ישנם מכשירי אוזן פתוחה שגם הם קטנים מאוד ומרכיבים אותם מאחורי האפרכסת, כמו המכשירים הותיקים, אך באופן שאיננו גלוי לעין. לדוגמא, עם טכנולוגיית RITE/RIC המכשיר יושב מאחורי האפרכסת אבל הרמקול נמצא בתוך האוזן, כשביניהם מחברת צינורית דקיקה שאי אפשר כמעט לראות. הרמקול, או האוזנייה, במכשירים אלו צריכים להיות גם הם מותאמים במדויק לקונכיית האוזן או לתעלת השמע, והם עשויים מפלסטיק קשיח או רך. המבנה המיוחד שלהם מאפשר לקולות הטבעיים לחדור כמו גם להגביר אותם, והם מתאימים בעיקר למי שיש לו לקות שמיעה בינונית או קלה ומתקשה במיוחד בשמיעה של תדרים גבוהים. 

יש השואלים מדוע לא להתאים לכל האנשים מכשיר שמיעה תוך אוזני שהינו יותר נסתר ואסתטי. התשובה היא שמכשירים אלו אינם מתאימים לכל האנשים והדבר תלוי במבנה האוזן. ואולם, אין בכך בעיה של ממש מפני שמכשירי השמיעה מסוג אוזן פתוחה גם הם קטנים מאוד ואסתטיים.

  1. טכנולוגיות פורצות דרך

כפי שאמרנו, עולם מכשירי השמיעה עשה קפיצת דרך ענקית בשנים האחרונות, ובהחלט מתחילים להתקרב ליכולות השמיעה הטבעיות שלנו. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא טכנולוגיית Channelfree של חברת ברנפון. מדובר בטכנולוגיה המסוגלת להגביר באופן מלא את גלי הקול בלי לחלק אותם לערוצים ולכן גם בלי לשבור את הקולות המקוריים, דבר המשפר מאוד את יכול השמיעה וההבנה של הנאמר. זוהי בשורה מצוינת עבור הסובלים מלקויות שמיעה,הנוטה לפספס עיצורים קצרים ולכן המשפטים והמילים נשמעים להם לא ברורים ומקוטעים. מאחר שטכנולוגיות שמיעה ערוציות דוגמות הבהרות בלבד ולא עיצורים הן אינן מספקות מענה אופטימאלי, ולעומת זאת הטכנולוגיה פורצת הדרך של ברנפון עושה זאת היטב. היא יודעת להנמיך קולות חזקים ולהגביר קולות חלשים, מה שמחקה את הפעולה של שבלול האוזן ובמהירות מדהימה, ולכן ניתן לדגום אפילו עיצורים חלשים. כל זאת, ללא מדרגות ובאופן חלק לחלוטין בזכות היכולת לאמוד ערכי ביניים של עוצמות הקול.

  1. הרבה יותר קל להשיג מכשיר שמיעה ממה שחשבתם

אנשים בעלי ניסיון עם מכשירי שמיעה, בין אם שלהם, של ילדיהם או הוריהם, יודעים שצריך להמתין כמה חודשים טובים מרגע שפונים אל מכון השמיעה ועד שמקבלים את המכשיר המותאם. אם גם אתם סבורים כך חשוב שתדעו שמדובר בטעות! למעשה, בימינו לא צריך להמתין כמה חודשים עד שמקבלים את הזכאות מקופת החולים, עם כל הטרדה הכרוכה בהתרוצצות בין המכון לקופה, לרופא אף אוזן גרון או לבית החולים. מה שאפשר לעשות הוא פשוט לפנות אל מכון השמיעה של רשת מדנט וליהנות ממכשיר שמיעה איכותי ומותאם אישית בתוך ימים ספורים, בלי התרוצצויות, טרדות ועיכובים מיותרים. 

כל שעליכם לעשות הוא לקבוע תור לבדיקת שמיעה אצלנו במכון, ולאחר מכן יעבור על התוצאות קלינאי תקשורת ויסביר לכם על המכשיר שיכול לתת את המענה הטוב ביותר. לאור המאפיינים האישיים שלכם ומבנה האוזן, ייבנה מכשיר איכותי עם טכנולוגיות מתקדמות בתוכו, ואתם תקבלו אותו לתקופת ניסיון. כך מסתיים ההליך תוך כמה ימים בלי צורך בהחתמות, אישורים או פנייה לבעלי מקצוע ותפקיד כאלו ואחרים. ואין לכם מה לדאוג לגבי זכויותיכם מקופת החולים, שכן המימון וההטבות שמגיעים לכם מהיותכם מבוטחים בקופה מיושמים במלואם במכון שלנו.

  1. מילה אחרונה על טכנולוגיה

קודם דיברנו על טכנולוגיית Channelfree פורצת הדרך, אך הייתה זו רק דוגמא אחת מיני רבות אחרים. כך למשל, ישנם מכשירי שמיעה זעירים המקנים נוחות שמיעה מרשימה במיוחד, בזכות ביטול של פידבקים עוד לפני ששומעים אותם, באמצעות סינון רעש עם מסנן ייחודי המטפל בכל העוצמות, ועם הקטנה של רעשי סביבה ובהם גם הדהודים ורעשים פתאומיים. דוגמא נוספת לטכנולוגיה מעניינת של מכשירי שמיעה קטנים היא היכולת לספק תקשורת אלחוטית בין מכשירים. למשל, עיבוד אוטומטי לשיחות טלפון, התאמה אוטומטית לסביבה, שליטה במכשיר עם שלט רחוק, חיבור אלחוטי למכשירים חיצוניים שעובדים בטכנולוגיית בלוטות’, תוכנות מיוחדות לצפייה בסרטים, הצגות ושמיעת מוזיקה, וכדומה. ואפילו בכך לא סיימנו: ישנם מכשירים עם זיכרון פנימי נרחב שמבצע למידה של ההעדפות האישיות שלכם ומייצר פרופיל אישי עבורכם, ישנם מכשירי שמיעה תוך אוזניים שמגיעים עם כיסוי המגן ממים ואבק, ועוד הרשימה ארוכה.