Posted on

האם מכשירי שמיעה יכולים למנוע בעיות זיכרון

האם מכשירי שמיעה יכולים למנוע בעיות זיכרון?

עוד ועוד מחקרים מתווספים בנושא השפעות אובדן השמיעה על הבריאות, אך מחקר אחד מצביע על כך שמכשירי עזר לשמיעה יכולים לעזור בהפחתת הסיכונים לדמנציה

 

עבור אנשים עם אובדן שמיעה, השימוש בעזרי שמיעה מקושר אל הפחתת הסיכון של שלוש בעיות נפוצות של ההזדקנות – דמנציה, דיכאון ונפילות – זאת על פי מחקר חדש שהתפרסם בג’ורנל של החברה הגריאטרית האמריקאית.

מחקר זה תורם לגוף מחקרי הולך וגדל אשר מקשר בין אובדן שמיעה לבין בעיות זיכרון ודמנציה. “דעיכה קוגניטיבית גבוהה הרבה יותר בקרב אנשים עם אובדן שמיעה,” אומר מחבר המחקר דר’ אלהם מחמודי, פרופסור עוזר במחלקה לרפואת משפחה באוניברסיטת מישיגן.

המחקר החדש גם מציע כי השימוש בעזרי שמיעה עשוי לעכב את התחלת הדמנציה בקרב אנשים מסוימים, ועל פי מחמודי, זהו המחקר הגדול ביותר עד כה אשר בוחן את האפשרות לקשר זה.

להלן הדברים שמחקר זה ומחקר נוסף מציגים באשר לאובדן שמיעה והמוח, ומה כל זה אומר לגביכם.

הקשר בין עזרי שמיעה לבין דמנציה

המחקר החדש מצא כי אנשים אשר הרכיבו מכשירי שמיעה בשלוש השנים לאחר שאובחנו כסובלים מליקוי שמיעה היו עם שיעור נמוך יותר של דמנציה, דיכאון ונפילות מאשר אלו אשר לא הרכיבו מכשירים.

עוד על מכשירי שמיעה

בכדי להגיע לממצאים אלו, חוקרים מאוניברסיטת מישיגן בחנו תביעות של ביטוח  רפואי  מ-114,862 מבוגרים אשר סבלו  מליקוי שמיעה בין השנים 2008-2016. כולם בגילאי 66 ומעלה.

החוקרים בחנו את תביעות הביטוח של המשתתפים במחקר במשך שלוש שנים לאחר האבחון של ליקוי שמיעה. הם עשו זאת בכדי לקבוע אלו מהאנשים עם ליקוי שמיעה קיבלו הפניה למכשירי שמיעה, אלו מהם לא קיבלו, ואלו משתתפים בשתי הקבוצות אובחנו מאוחר יותר עם דמנציה, דיכאון או פגיעה הקשורה בנפילה. ואז הם השוו את ההבדלים בין קבוצת המשתמשים במכשירי השמיעה לבין הקבוצה ללא מכשירי שמיעה.

ממצאי מחקרים קודמים

מחקרים קודמים רבים מצאו קשר בין ירידה בשמיעה וסיכון מוגבר לבעיות זיכרון.

במחקר שפורסם בשנת 2018, ב-JAMA Otolaryngology– ניתוחי ראש וצוואר, החוקרים אספו וניתחו תוצאותיהם של 36 מחקרים ומצאו כי ליקוי שמיעה כתוצאה מגיל קשורה לסיכון מוגבר לדמנציה, ליקוי קוגניטיבי ודעיכה קוגניטיבית.

(מחקרים קודמים אחרים גם הראו קשר בין ליקוי שמיעה לבין דיכאון ונפילות.)

פחות מחקרים התמקדו בשאלה האם שימוש מכשירי שמיעה עשוי לעכב או למנוע התפתחות דמנציה, אומרת דר’ ג’ניפר דיל, מדענית עוזרת במחלקה לאפידמיולוגיה בבית הספר לרפואה ציבורית ג’ונס הופקינס בלומברג, אשר לא הייתה מעורבת במחקר החדש.

אך כמו המחקר החדש, מספר מחקרים קטנים אשר התייחסו לשאלה זו בשנים האחרונות מצאו כי יש קשר בין השימוש מכשירי שמיעה  לבין סיכון נמוך יותר לדמנציה.

כיצד אובדן שמיעה יכול להשפיע על המוח

למדענים אין תשובות חד-משמעיות בנוגע להשפעות אובדן השמיעה על בריאות המוח. תאוריה אחת, על פי דיל, היא שכאשר השמיעה נפגמת, המוח חייב להשקיע מאמץ רב יותר כדי לפענח את אותות הקול שהוא מקבל , וייתכן שמאמץ זה בא על חשבון תפקודי-מוח אחרים.

השערה מחקרית נוספת היא כי אובדן שמיעה משנה את המבנה הפיסי של המוח באופן אשר יכול לפגום בזיכרון – ויש ראיות ממחקרים שבצעו בדיקות הדמיה של המוח התומכים בתאוריה זו.

אובדן שמיעה עלול גם להגביר תחושות של בידוד חברתי, מאחר ומצב זה מקשה על התקשורת. וכן, נמצא קשר בין בידוד חברתי לבין מספר בעיות בריאותיות, החל ממחלות לב ועד אלצהיימר.

האם ליקוי שמיעה עלול לגרום לדמנציה

גם המחקרים הקודמים וגם זה החדש אינם מצביעים באופן חד-משמעי על כך ליקוי שמיעה גורם לדמנציה. למעשה, עדיין אין זה ברור מה בדיוק גורם לאלצהיימר או לסוגים אחרים של דמנציה.

המחקר החדש היה תצפיתי – משמע, הוא רק בחן את המידע הרפואי הקיים בתיקי הנבדקים ולא בדק את ההשפעות של מכשירי שמיעה. כך שבעוד שנמצאה תבנית מסוימת, המחקר לא יכול היה לקבוע כי בעיות שמיעה בהכרח גורמות לדמנציה.

עוד אומרים החוקרים כי מספר גורמים אחרים יכלו להשפיע על תוצאות המחקר. למשל, החוקרים לא יכלו לקחת בחשבון את השפעות המצב הסוציואקונומי בניתוח המידע. זו נקודה חשובה מאחר ונמצא כי אנשים עם השכלה גבוהה ומשאבים כלכליים הינם בעלי סיכוי נמוך יותר לחוות דעיכה קוגניטיבית בתהליך ההזדקנות.

בכדי שמדענים יוכלו לומר באופן חד-משמעי כי אובדן שמיעה הינו גורם לדמנציה, יש צורך בניסוי מבוקר של הקצאה ארעית, המשווה בין קבוצות דומות של אנשים עם בעיות שמיעה אשר חלקם מטופלים עם מכשירי שמיעה, וחלקם לא.

דיל וצוות המחקר שלה מבצעים כעת ניסוי כזה, כך שהיא מקווה להצליח לענות על שאלה זו תוך מספר שנים.

היתרון של עזרי שמיעה

בעוד שהמחקר החדש מצא כי אצל אנשים עם ליקוי שמיעה יש קשר בין שימוש מכשירי שמיעה לבין סיכון מופחת לדמנציה, אין זה אומר בהכרח כי מכשירי שמיעה יכולים למנוע או אפילו להפחית את הסיכון לדמנציה.

מוקדם מידי מכדי לקבוע זאת, ויש צורך בתוצאות של ניסוי מבוקר של הקצאה ארעית.

עדיין, היתרון בשימוש במכשירי שמיעה יכול להיות מאוד מהותי. “אם מישהו שוקל שימוש במכשירי שמיעה, אנו יודעים בוודאות כי הם יכולים לעזור בשיפור איכות החיים ובתקשורת,” אומרת דיל. “אנו יודעים בוודאות כי יש להרכבת מכשירי שמיעה יתרונות, פשוט איננו יודעים בוודאות אם השפעה קוגניטיבית הינה אחת מהם.”

מה לעשות במקרה שיש לכם בעיית שמיעה

אם הבחנתם כי יש לכם קושי בשמיעה, למשל – אתם מגבירים את הווליום בטלוויזיה באופן תדיר, מבקשים מאנשים לחזור על דבריהם, או מפספסים חלקים בשיחה אישית או בטלפון – פנו לרופא.

ליקוי שמיעה יכול להיות הפיך אם הוא נגרם מבעיה כגון – חסימה של תעלת האוזן על ידי שעוות אוזניים , זיהום, או פגיעה בעור התוף. רופא יכול לאבחן פוטנציאל לבעיות פיסיות אשר עלולות לפגוע באוזניכם.

פנו לביצוע בדיקת שמיעה. אם הבעיה בשמיעה אינה ניתנת לפתרון רפואי  קלינאי/ת תקשורת  יכול/ה לומר לכם אם מכשיר שמיעה ייטיב עמכם.

ואם הגורם הבריאותי אליו פניתם חושב כי עזר מכשיר שמיעה יכול לעזור לכם, עדיף להתחיל להשתמש במכשיר במוקדם מאשר במאוחר. “המחקר מציע כי ככל שתרכיבו מכשיר שמיעה מוקדם יותר, כך התוצאה תהא טובה יותר,” אומרת דיל.